GenelSağlık

Bebek Nasıl Uyutulur? Yeni Doğan Bebeklerin Uyku Düzenleri Nasıl Olmalıdır?

Ebeveynler için en zorlu süreçler, yeni doğan bebeklerinin uyku düzenleri olagelmiştir. Yeni ebeveyn olanların bir süreçleri olur, bu da yeni doğan sürecine alışmaları olacaktır. Bebeğin ihtiyaçlarına cevap vermek için, her gün daha çok uzun saatler harcamaları gerekecektir. Bebekler için, anne rahminden ayrılmalarıyla yeni bir süreç başlar, yeni hayata uyum çalışmaları onları oldukça yorar ve bebekler için yardımcı olacak kişiler ebeveynleri olacaktır.

Bebek Nasıl Uyutulur? İncelikleri Nelerdir?

Yeni doğan bebeklerin ilk dönemlerinde refleksleri, olacaktır; size cevap veremezler, hareketleri onların durumlarını gösterecektir. Bunlardan bazıları; yürüme, babinski, aranma refleksleri, tonik boyun hareketleri, parmak yakalama, sıçrama refleksi (moro) gibi hareketler olacaktır. Yeni doğan bebeğin, moro refleksi, mesela bebek havada asılı vaziyette tutulduğunda (bazen, yatağa koyarken çıkabilir) tetiklenebilir veya tekrarlanabilir. Bu da, bebeğin uykuda sıçrayarak uyanabilmesine neden olabilir. Bu sorunun ortaya çıkmaması için; bebeği vücudunuza yakın tutmanız veya yatağa yaklaşarak koymanız, bebeğin rahatlamasına yardımcı olacaktır.

Emzirme Saatlerinin Ayarlanması

Yeni doğan bebekleri için görmeleri bir problemdir. Görme mesafeleri 25 cm geçmez. İkinci aydan itibaren görme mesafeleri artmaktadır. Mesafenin özelliği annenin emzirme mesafesi olmuştur (yani 25 santim). Bebekler için önemli ihtiyaçlarını tamamlamalarına öncülük eden onun emzirilmesidir. Emzirilen bebek, fiziksel ihtiyaçlarını karşılar, duygusal bağlanmasını hızlandırır ve adapte olmaları kolaylaşır. Emzirme bebeğin ihtiyaçlarına göre, saatlere gün içinde aynı olacak şekilde ayarlanmalıdır. Emzirme döneminde olan annelerin kafein tüketiminden kaçınmaları gerekir. Emzirme işleminden sonra bebeğin gazını almak için; sırtına veya poposuna ufak temaslarla (vurmalarla), bebeğin gaz çıkarmasına yardım etmelidirler.

Etiketler

NedirBe?

NedirBe.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup nedir, ne değildir bilgiler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan kapsamlı blog sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close