GenelSağlık

Bebeklere Ne Zaman Tuz Verilir?

Bebekler ve Tuz Tüketimi

 Dünyada bir insanın başına gelebilecek en güzel şeyin bir bebek sahibi olmak olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Aylarca bazen yıllarca beklenen o melek dünyaya geldiğinde ebeveynler onun her şeyine en doğru ve en doğal yaklaşımda bulunmak için birçok araştırma yapar, onun için elinden ne geliyorsa yapmak için çaba sarf eder. Peki, bebeğin gıda seçiminde tuz kullanılma zamanı ne olmalıdır bu konuya değinmekte büyük fayda var.

Bebeklere ne zaman tuz verilmeye başlanır?

 En Az İlk 6 Ay Anne Sütü

 Bir bebeğin vücut ve beyin gelişimi için gerçekleştirilmesi gereken ilk ve en önlemli husus, bebeği en az 6 ay mümkünse 1 yıl anne sütü ile beslemektir. 6. aydan sonra ek gıdaya geçilebilen dönemde verilen besinlerin de doğallığı, bebeğin ilerleyen yaşlardaki sağlığını etkileyecek derecede önemli bir rol oynamaktadır. 6. ayından sonra bebeğin ek gıdalarına eklenen tuz ise son derece tehlike arz etmektedir.

İlk 6 ay anne sütü önemli…

 1 Yaşından Önce Bebeklere Verilmesi Uygun Olmayan Gıdalar

 1 yaşından önce anne, bebeklere tuz, inek sütü, bal, yumurta akı, çilek, çikolata, kakao, şarküteri ürünleri, kuruyemiş gibi gıdalar verdiği takdirde bebekte geçici ve kalıcı sağlık sorunlarına sebebiyet vermemiş olur.

 İnek Sütü: Kabızlık, demir eksikliği ve alerjiye neden olabilmektedir.

 Bal: Botulizm adı verilen kabızlık, solunum durması, kas zayıflığı, emme ve yutma güçlüğü gibi belirtilerle ortaya çıkan ve bebeğin ölümüne neden olabilen hastalığa yakalanma riskini arttırmaktadır. Bu hastalığa ise toprak, toz ve balda üreyen bir bakteri neden olmaktadır. Bağırsaklarında toksin üreterek balı yiyen bebeğin zehirlenmesine sebep olmaktadır.

 Bebek 1 yaşından sonra az miktarlarda bal tüketebilir. Hazır mamaların içinde bulunan balın kullanımı ise fabrikaların balı yüksek derecelerde ısıtmasından dolayı bebeğin Botulizm hastalığına yakalanma riskini ortadan kaldırmaktadır.

Yumurta Akı: Alerjiye neden olabilmektedir.

 Çilek, Çikolata, Kakao: Alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir.

 Şarküteri Ürünleri: İçerdiği aşırı nitrat ve tuz sebebiyle böbrek ve kalp damar hastalıklarının temelini oluşturmaktadır.

 Kuruyemiş: Nefes borusuna kaçma riski taşımaktadır.

 Bebeğinizi Neden Tuzdan Uzak Tutmalısınız?

 Bebeklerde tuz tüketiminin böbrek ve damar sağlığı açısından büyük tehdit oluşturduğu uzman doktorlar tarafından üzerinde önemle durulan bir noktadır. Tuzun, bebeğin hassas olan böbrek işlevini bozmaya, kan basıncını yükseltmeye, damarlarda birikerek erken yaşta hipertansiyon ve kalp rahatsızlığına sebep olduğu için 1 yaşından önce kesinlikle tavsiye edilmez. Zaten bir bebeğin 1 yaşına kadar tuz ihtiyacı da yoktur.

 Bebeğinize Tuzu Ne Zaman, Ne Kadar Vermelisiniz?

 Bebeğe 1 yaşından önce verilmesi uygun olmayan tuz tüketiminin, dünyada önemli sağlık örgütleri tarafından 1-3 yaş arası bebeklerde günde 1500 mg’dan az ve 4-8 yaş arasında da 1900 mg’ın altında olması gerektiği belirtilmektedir.

Etiketler

NedirBe?

NedirBe.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup nedir, ne değildir bilgiler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan kapsamlı blog sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close