GenelSağlık

Boyun Fıtığı Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Hayatı boyunca herhangi bir ağrıdan şikayet etmeyen kimse yoktur. Hele ki konu boyun olursa. Uzun süre oturmak veya sabit durmak veya başımızı uzun süre bükük tutmak boyun ağrılarına sebep olur. Peki bu hareketler gelişirse ne olur ? Korkutucu ama boyun fıtığı olunur.

Ağrılı bölge.

Boyun bölgemizde yedi tane omur bulunur. Omurların arasında da hareketi sağlayan diskler yer alır. Bu disklerin yapısında bulunan sıvı sayesinde omurgalara binen yük azalır ve dokuların teması engellenir. İlerleyen zamanlarda veya yapılan işe bağlı olarak bu disklerin yapısında bozulmalar meydana gelebiliyor. Diskler iki kısımdan oluşur; dış taraftaki sert yapı ve iç taraftaki yumuşak yapı ve sıvı. Dış kabukta çatlamalar oluşursa, içteki sıvı dışa çıkar ve fıtık oluşur.

Boyun Fıtığı Belirtileri      

Boyun fıtığı belirtileri bel fıtığı belirtileri ile nerdeyse aynıdır. Sadece ağrıların oluştuğu bölgeler farklıdır. Boyun fıtığı belirtilerini şöyle bir sıralamak gerekirse;

  • İlk ve en doğal belirtisi elbette ağrı oluşmasıdır. Boyun ve sırt bölgelerinde ağrı oluşması boyun fıtığına işaret ediyor olabilir.
  • Fıtık ilerledikçe oluşan kütle sinirlere baskı yapmaya başlar ve kollarda uyuşmalar meydana gelir. Bu uyuşmalar parmaklara dek oluşabilir.
  • Sinirlere yapılan baskının artması sonucu ile bir yerden sonra hareket kabiliyeti kaybedilebilir. Bu tip belirtiler çok önemlidir ve derhal müdahale edilmelidir.
  • Fıtık ilerledikçe, duyu kaybı oluşabiliyor ve idrar kaçırmaya kadar varabiliyor.

Bu tip belirtiler var ise, mutlaka bir doktor başvurulmalıdır. Ne kadar geç olursa o kadar kötüdür.

Boyun Fıtığı Tedavisi

Halkımız özellikle sağlık hakkında yanlış şeyler bilmesi ile meşhurdur desek çok da hata edilmiş olmaz. Boyun fıtığı tedavisi için de bu hatalar mevcut. Genel yargı boyun fıtığı tedavisi ameliyattır şeklindedir. Ancak genelde ameliyat son çaredir.

Boyun fıtığı egzersizleri

İlaç tedavisi, yatak istirahatı ve fizik tedavi ile tedavisi mümkündür. Sayılara dökecek olursak; hastaların sadece yüzde 10’u için ameliyat kullanılır. Geriye kalan yüzde 90 için ilaç, istirahat ve fizik tedavi yeterlidir. Ne kadar erken teşhis konulursa o kadar hızlı ve rahat bir tedavi dönemi yaşanır.

Etiketler

NedirBe?

NedirBe.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup nedir, ne değildir bilgiler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan kapsamlı blog sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Close
Close
Close