GenelYemek

Boza Nedir? Neden Yapılır? Nasıl İçilir?

Boza: Tarihi Osmanlıya dayanan eski bir içecektir. Lezzetli olması kadar içerdiği vitaminlerle de büyükten küçüğe herkesin içebileceği sağlıklı bir içecektir. İçerisinde; B1, B2, A, E vitaminleri bulunur.

Bozanın Ham Maddesi Nedir?

  •  Yulaf
  •  Pirinç
  •  Arpa
  •  Darı

 Boza Kalori Ve Besin Değeri Nedir?

Yüksek karbonhidrat içeriğinden dolayı bozaya sıvı haline getirilmiş ekmek de denebilir. Bir su bardağı yani yaklaşık 150 ml boza içmeniz, 240 kalori almanıza neden olur. Bir su bardağı boza 57 gram karbonhidrat, 0,5 gram yağ, 29 miligram kalsiyum, 1,3 miligram demir, 97 miligram fosfor, 1 miligram sodyum, 1 miligram çinko, A vitamini, tiamin, riboflavin ve niyasin içerir. Vücudun temel vitaminlerini bir bardakta toplayan boza ağızda bıraktığı mayhoş tadıyla en sevilen yerli içeceklerden biridir.

 Boza Neden Yapılıyor?

Boza malzemeleri için su, yaş maya, ılık süt, pirinç, leblebi, tarçın, darı ve kalın bulgur yeterlidir.

 Her mevsimin içeceği bozanın içindekiler şunlardır:

  •  Bulgur
  •  Şeker
  •  Vanilya
  •  Toz maya
  •  Su

Bu malzemelerin kolay bulunması nedeniyle boza fiyat olarak da çok uygundur. Marketlerde şişe ambalajı ile 1 litre satılan bozanın fiyatı 12 ile 15 lira arasında farklılık gösterir.

Boza Nasıl Yapılır:

Öncelikle bulgur ve pirinç iyice yumuşayıncaya kadar kaynatılır. Blender yardımı ile veya bir kaşıkla ezerek ince delikli süzgeçten geçirilir. Süzgeçten geçirilen kısım soğumaya bırakılır. Ilık su, şeker ve maya ayrı bir kap içerisinde maya aktive olana kadar bekletilir. Hazırladığınız bulgur haşlamasının içine dökülerek oluşan bu yeni karışım 24 saat beklemek üzere karanlık ve serin bir odada bırakılır. Ara sıra beklenen bozanın kapağını açmak da nasıl faydalı olur. Bir gün sonra yaptığınız karışıma su ve toz şekeri çırparak ekleyin. Daha sonra kıvamın biraz daha artması için buzdolabına koyulur. Kışın sıcak yazın soğuk servis edilen bozanın olmazsa olmazı üzerine serpilen tarçın ve üzerine bütün olarak konulan leblebilerdir.

Leblebili boza

Aroması yoğun ve keskin olan bozanın seveni de vardır sevmeyeni de vardır. İlk defa bozayı tattığınızda ya çok seversiniz ya da hiç sevmezsiniz. Temel olarak; su, darı irmiği ve şekerle yapılan boza en çok Mayıs ve Eylül aylarında tercih edilir. Kışın da satıldığı için sıcak bir içecek olarak bilinmesine karşın aslında boza soğuk içilir. Tarçın ve sarı leblebi ile birlikte tüketilen bozanın içine tarçın toz halinde leblebiler ise bütün olarak atılarak yapılır.

Etiketler

NedirBe?

NedirBe.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup nedir, ne değildir bilgiler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan kapsamlı blog sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Close
Close
Close