Sağlık

Gebelik Testleri ve Boş Gebelik

Bayanın regl döneminin gecikmesi durumunda gebelik oluşabilmektedir. Regl döneminin gecikmesi durumunda yapılması gereken ilk şey gebelik testi yaptırmak olacaktır. Bu tür durumlar da ilk başta eczanelerden gebelik testi satın alınabilir. Kesin sonuçlar elde edilmesi adına %99 sonuç gösteren gebelik testleri tercih edilmektedir. Gebelik testinde negatif durum ile karşı karşıya kalınması durumunda emin olmak için kan testi yapılmaktadır.

Genellikle pozitif durum ile karşı karşıya kalınma durumu her zaman normal bir gebelik olduğunun habercisi olmayabilir. Bu tür durumlarda kişi boş genelik ya da dış gebelik gibi durumlar ile de karşı karşıya kalabilir. Çünkü normal gebelikte görülen belirtilerin aynısı boş gebelik durumunda da gözlemlenmektedir  Aynı zaman da gebelik durumunun olup olmadığı uzman doktorlar tarafından ultrason aracılığı ile de gözlemlenmektedir. Gestasyonel kesenin gözlemlenmesi ile beraberinde gebelik durumunun varlığı da kısa zaman da saptanmaktadır.

Genellikle ultrason uygulamasında herhangi bir kan testi ya da idrar testinin yapılmasına gerek yoktur. Fakat bazı şüpheli durumlarda doktor kişiden kan testinin yapılmasını isteyebilir. Kişide normal mi yok sa boş gebelik mi olup olmadığını öğrenmek adına belirli periyotlar dahilinde  kan testinin yapılması gereklidir. Bu test uygulaması aynın zaman da gebelik durumunun nasıl ilerlediği hakkında da kişiye bilgi verecektir.

Genellikle yapılan gebelik testi aracılığı ile gebelik haftasının değerleri de yazılmaktadır. Bu planlama sayesinde kişi gebeliğinin kaçıncı haftasında olduğunu da öğrenmiş olur. Kişi pelvik muayeneye alınarak patoloji incelenmektedir. Muayane sırasında spekulum aracılığı ile rahim ağzı doktor tarafından incelenmektedir. Bu inceleme aşaması ile beraberinde enfeksiyon ve lezyon olup olmadığı da çözüme kavuşturulmaktadır. Bu adım sonrasında doktor elle muayene yapmaktadır. Bu aşama da ise kitle varlığının olup olmadığı incelenmektedir. El ile muayane de rahim ağzında ön plana çıkan renk değişimi durumu ve yumuşama gebelik durumunun da habercisidir.

Boş gebelik durumu ile karşı karşıya kalmış olan kişilerin hemen tedavi edilmesi önerilmektedir. Tedavi sürecine başlanmaması hastanın aşırı kanama durumu ile karşı karşıya kalmasına sebep olacaktır.  Rahim içerisiden gebelik kesesinin alınması gereklidir. Gebelik kesesinin alınmaması durumunda rahimde parçalar kalacaktır. Bu durum da hastanın enfeksiyon riski ile karşı karşıya kalmasına neden olacaktır. Enfeksiyon riski taşıyan kişinin ileri ki dönemlerde hamile kalmasını engelleyecektir.

Bazı hastalar kanama aracılığı ile gebelik kesesini düşürmüş olabilirler. Bu tür durumlar nadir olsa da gözlemlenmektedir. Fakat kişinin kendi kendine gebelik kesesinin düşürmüş olma durumu aynı şekilde enfeksiyon durumunu da beraberinde getirebilir. Bu tür olumsuz sonuçlar ile karşılaşmamak için her zaman uzman doktorlardan destek alınması gerekmektedir. Aksi takdirde hasta ölüm riski ile bile karşı karşıya kalabilir.

Etiketler

NedirBe?

NedirBe.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup nedir, ne değildir bilgiler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan kapsamlı blog sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close