Sağlık

Gelmiş geçmiş en büyük dehalardan biri: NİCOLA TESLA

Nikola Tesla, icatları Tesla bobini, alternatif akım (AC) elektriği ve dönen manyetik alanın keşfini içeren bir bilim adamıydı.


Nikola Tesla kimdi?


Nikola Tesla, bugün dünyada kullanılan baskın elektrik sistemi olan alternatif akım (AC) elektrik sistemini tasarladığı bilinen bir mühendis ve bilim adamıydı. Ayrıca hala radyo teknolojisinde kullanılan “Tesla bobini” ni yarattı.

Günümüz Hırvatistan’da doğan Tesla, 1884’te Amerika Birleşik Devletleri’ne geldi ve iki ayrık yoldan önce Thomas Edison ile kısa bir süre çalıştı. AC makinelerine dahil olmak üzere çeşitli patent haklarını George Westinghouse’a sattı.

Erken dönem
Tesla 10 Temmuz 1856’da Hırvatistan’ın Smiljan kentinde doğdu.

Tesla, Dane, Angelina, Milka ve Marica kardeşleri de dahil olmak üzere beş çocuktan biriydi. Tesla’nın elektrikli buluşa olan ilgisi, oğlu büyürken boş zamanlarında küçük ev aletlerini icat eden annesi Djuka Mandic tarafından teşvik edildi.

Tesla’nın babası Milutin Tesla, Sırp ortodoks bir rahip ve yazardı ve oğlunun rahipliğe katılmaya zorladı. Ancak Nikola’nın ilgi alanları bilimlerde tam olarak yatıyordu.

Eğitim


Realschule’de okuduktan sonra, Almanya’daki Karlstadt (daha sonra Johann-Rudolph-Glauber Realschule Karlstadt olarak yeniden adlandırıldı); Avusturya Graz, Politeknik Enstitüsü; ve 1870’lerde Prag Üniversitesi, Tesla Budapeşte’ye taşındı ve bir süre Merkezi Telefon Santralinde çalıştı.

Asenkron motor fikri ilk kez Tesla’ya geldi, ancak buluşuna ilgi göstermeye çalıştıktan birkaç yıl sonra, 28 yaşında Tesla Avrupa’yı Amerika için terk etmeye karar verdi.

Nikola Tesla vs.Thomas Edison


1884 yılında Tesla Amerika Birleşik Devletleri’ne sırtındaki kıyafetlerden biraz daha fazlası ve DC tabanlı elektrik işleri ülkede hızla standart haline gelen ünlü mucit ve iş mogul Thomas Edison’a bir giriş mektubu ile geldi.

Edison Tesla’yı işe aldı ve iki adam kısa sürede birbirlerinin yanında yorulmadan çalışarak Edison’un icatlarında iyileştirmeler yaptılar.

Birkaç ay sonra, iki kişi, tarihçilerin inanılmaz derecede farklı kişiliklerine atfedilen çelişkili bir iş-bilimsel ilişki nedeniyle yollarını ayırdı: Edison, pazarlama ve finansal başarıya odaklanan bir güç figürüyken, Tesla ticari olarak temas dışı ve biraz savunmasız.

İlk Solo Girişimi

1885’te Tesla, Tesla Electric Light Company için fon aldı ve yatırımcıları tarafından gelişmiş ark aydınlatması geliştirmekle görevlendirildi. Ancak başarılı bir şekilde yaptıktan sonra Tesla girişimden zorlandı ve bir süre hayatta kalmak için el emeği olarak çalışmak zorunda kaldı.

Şansı iki yıl sonra yeni Tesla Electric Company için fon aldığında değişecekti.

Buluşlar

Tesla, kariyeri boyunca, dinamos (pillere benzer elektrik jeneratörleri) ve endüksiyon motoru dahil olmak üzere, çoğu diğer mucitler tarafından resmi olarak patentlenmiş olan bir dizi önemli buluş için fikirler keşfetti, tasarladı ve geliştirdi.

Ayrıca çoğu AC makinesinin temeli olan radar teknolojisi, X-ışını teknolojisi, uzaktan kumanda ve dönen manyetik alanın keşfinde öncü oldu. Tesla en çok AC elektriğine ve Tesla bobinine yaptığı katkılarla bilinir.

AC Elektrik Sistemi

Tesla, hızlı bir şekilde 20. yüzyılın önde gelen güç sistemi haline gelecek ve o zamandan beri dünya standardı olarak kalan alternatif akım (AC) elektrik sistemini tasarladı. 1887’de Tesla yeni Tesla Electric Company için fon buldu ve yıl sonuna kadar AC tabanlı icatlar için birkaç patent başarıyla başvurdu.

Tesla’nın AC sistemi kısa süre içinde, ulusa uzun mesafe gücü sağlamak için bir çözüm arayan Amerikalı mühendis ve işadamı George Westinghouse’un dikkatini çekti. Tesla’nın icatlarının bunu başarmasına yardımcı olacağına ikna oldu, 1888’de patentlerini Westinghouse Corporation’da 60.000 $ nakit ve stoktan satın aldı.

Bir AC sistemine ilgi arttıkça Tesla ve Westinghouse, doğru akım (DC) sistemini ülkeye satmak isteyen Thomas Edison ile doğrudan rekabete sokuldu. AC gücüne olan ilgiyi zayıflatmak amacıyla Edison tarafından kısa bir süre önce olumsuz bir basın kampanyası düzenlendi.

Ne yazık ki Edison için, Westinghouse Corporation, 1893 Dünyası Chicago’daki Exposition’da ışıklandırmayı sağlamak için seçildi ve Tesla, AC sisteminin gösterilerini orada gerçekleştirdi.

Hidroelektrik santral

1895’te Tesla, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Niagara Şelaleleri’ndeki ilk AC hidroelektrik santralleri arasındakini tasarladı.

Ertesi yıl, dünya çapında oldukça yaygın bir şekilde yayınlanan ve AC elektriğinin dünyanın güç sistemi haline gelmesine yardımcı olan bir başarı olan New York Buffalo şehrine güç vermek için kullanıldı.

Tesla Bobini 1. yüzyılın sonlarında Tesla, kablosuz teknolojiler için temel oluşturan ve günümüzde hala radyo teknolojisinde kullanılan Tesla bobinini patentledi. Bir elektrik devresinin kalbi olan Tesla bobini, birçok erken radyo iletim anteninde kullanılan bir indüktördür.

Bobin, devre boyunca bir güç kaynağından akım ve voltajı rezonansa koymak için bir kapasitör ile çalışır. Tesla’nın bobini yeryüzündeki ve atmosferindeki floresan, röntgen, radyo, kablosuz güç ve elektromanyetizma üzerine çalıştı.

Bedava enerji

Enerjinin kablosuz iletimine takıntılı hale gelen 1900 civarında Tesla, en cesur projesinde çalışmaya başladı: küresel, kablosuz bir iletişim sistemi inşa etmek – büyük bir elektrik kulesi yoluyla iletilmek – dünya çapında bilgi paylaşmak ve serbest enerji sağlamak için .

Finansal dev JP Morgan’ı içeren bir grup yatırımcının finansmanı ile Tesla, 1901’de New York, Long Island’daki bir sitede bir enerji santrali ve büyük bir iletim kulesi ile bir laboratuvar tasarlayıp inşa etmeye başladı. , bu Wardenclyffe olarak biliniyordu.

Bununla birlikte, yatırımcıları arasında Tesla sisteminin inandırıcılığı konusunda şüpheler doğdu. Rakibi Guglielmo Marconi – Andrew Carnegie ve Thomas Edison’un mali desteğiyle – kendi radyo teknolojilerinde büyük ilerlemeler kaydetmeye devam ederken, Tesla’nın projeyi terk etmekten başka seçeneği yoktu.

Wardenclyffe personeli 1906’da işten çıkarıldı ve 1915’e kadar saha haciz altına düştü. İki yıl sonra Tesla iflas ilan etti ve kule tahakkuk ettirildi ve borçlarını ödemek için hurdaya satıldı.

Ölüm ışını

Serbest enerji projesinin kapanmasının ardından sinir krizi geçirdikten sonra Tesla, sonunda bir danışman olarak işe geri döndü.

Ancak zaman geçtikçe, fikirleri giderek daha tuhaf ve pratik hale geldi. Zamanının çoğunu New York’taki parklardaki vahşi güvercinlerin bakımına adayarak giderek eksantrikleşti.

Tesla, II.Dünya Savaşı sırasında Sovyetler Birliği’nden biraz ilgi gören güçlü bir “ölüm ışını” oluşturma konuşmasıyla FBI’nın dikkatini çekti.

Nikola Tesla Nasıl Öldü?

Zavallı ve münzevi Tesla, 7 Ocak 1943’te, yaklaşık 60 yıldır yaşadığı New York’ta 86 yaşında koroner trombozdan öldü.

Ancak Tesla’nın geride bıraktığı eserin mirası bu güne kadar yaşıyor. 1994 yılında, 40. Cadde ve 6. Cadde’nin kesiştiği eski New York City laboratuvarının yakınında “Nikola Tesla Köşesi” ni belirten bir sokak tabelası kuruldu.

Etiketler

NedirBe?

NedirBe.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup nedir, ne değildir bilgiler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan kapsamlı blog sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close