Sağlık

Göz Hastalıkları ve Tedavi Yöntemleri

İnsanların dış dünyayı görmesine yarayan organlarıdır gözleri. Ancak insan bedenindeki diğer organları gibi gözler de çeşitli etkenlere bağlı olarak çeşitli rahatsızlıklarla karşı karşıya kalabilmektedir. Göz hastalıkları çevresel etkenlere bağlı olarak gelişebildiği gibi genetik etkenlere bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir. Oluşan bu hastalıklar gözün birçok noktasında meydana gelebilmektedir. Göz kapağı, göz zarı, göz merceği, gözyaşı kanalları başta olmak üzere göz çevresinde yer alan sinirlerde de hastalıklar meydana gelebilmektedir.

Göz Hastalıklarının Belirtileri

Gözlerde meydana gelen ağırlık ve ağrı hissi, göze yabancı herhangi bir nesnenin batması hissi, gözde meydana gelecek yaşarma, kızarıklık ya da yanma hissi, gözün görme alanında meydana gelecek daralma ve görüş kaybı gibi rahatsızlıklar gibi belirtiler gözde meydana gelen hastalıklarda belirti olabilmektedir.

Göz Hastalıklarının Nedenleri

Göz hastalıklarını tetikleyen noktalarını tetikleyen dış faktörlerin başında ışık problemler yer almaktadır. Görmeyi zorlaştıracak kadar az ya da görme için yeterli olan ılıktan fazla ışıkta çalışılması göz rahatsızlıklarını tetiklemektedir. Aynı zamanda göze doğrudan temasla oluşabilecek yani göze herhangi bir nesnenin kaçmasına bağlı olarak da gözde oluşabilecek hasarlar da görülmektedir. Göz hastalıkları çeşitli hastalıkların sonrasında da görülebilmektedir. Bu gibi dış etkenlerin yanı sıra aileye bağlı olarak genetik nedenlerle de ortaya çıkabilmektedir.

Göz Hastalıkları

Göz hastalığı denildiği zaman ilk akla gelen hastalıklar hipermetrop, miyop ve astigmat gibi rahatsızlıklardır. Hipermetrop yakını görmeyi engellerken, miyop uzağı görmeyi zorlaştırmaktadır. Bir diğer yaygın hastalık ise astigmattır. Bu rahatsızlık ise düzensiz şekilde esneyen kornea ve mercek dolayısıyla ortaya çıkan bir hastalıktır.

Göz Tansiyonu (glokom); göz içi sıvısının dışarı çıkışını sağlayan kanallarda oluşan yapısal tıkanma ve sıvının yeterli miktarda dışarıya çıkışının sağlanamaması ile oluşur. Bu durum sonucunda ise göz içi basıncında artışa neden olmaktadır. Göz basıncının artışı sonrasında ise görmede bulanıklık ve ağrılara neden olmaktadır.

(Hastalıklı bir göz)

Katarakt (göze perde inmesi); ileri yaş ya da şeker hastalığı gibi nedenler başta olmak üzere birçok etkene bağlı olarak oluşmaktadır. Göz merceğinin saydamlığını yitirmesi sonucunda oluşmaktadır. Hızlı bir şekilde ilerleyen hastalık gözün ışığa karşı aşırı hassasiyet kazanmasına ve gözlerde kamaşmaya yol açmaktadır.

Renk Körlüğü; gözdeki görme merkezlerinde renk ayrımına yarayan pigmentlerdeki rahatsızlıklara bağlı ortaya çıkmaktadır. Renk körlüğü genel itibariyle genetik faktörlerle de görülebilmektedir.

Şaşılık; çoğunlukla doğuştan itibaren görülen ancak kişinin yaşayabileceği kaza ya da hastalık sonrasında da kendisini gösterebilmektedir. Bu hastalık kişinin bir notaya bakarken paralel doğrultuda bakmasına engel olan bir rahatsızlıktır.

Alerjik Konjonktivit; en yaygın karşılaşılan göz hastalıklarından birisi olmasının yanı sıra göz alerjilerine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Ekropiyum; ileri yaşa bağlı olarak kendini gösteren bir hastalıktır. Göz kapağı sarkması ya da göz kapağının ters dönmesi tanımlamaları ile de bilinmektedir.

İt Dirseği (arpacık); göz kapağında yer alan kılların sebep olduğu bir göz hastalığı türüdür. Buradaki herhangi bir kılda oluşarak şişliğe neden olmaktadır.

İt dirseği(arpacık)

 Göz Hastalıklarının Tanısı

Gözlerde yaşanan rahatsızlıkların belirtileri çeşitli yöntemlerle konulabilmektedir. Bu yöntemlerden ilk görmede yaşanan kayıplardır. Bir diğer tanı yöntemi ise göz içi basıncının ölçülmesine yarayan aletler aracılığıyla göz diplerine gerekli kontrollerin yapılması ile konulmaktadır. En yaygın tanı yöntemlerinden birisi ise göz bebeğine damlatılacak olan bir damla vasıtasıyla gözün genişlemesi sağlanarak gerekli muayene işlemleri yapılmaktadır.

Etiketler

NedirBe?

NedirBe.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup nedir, ne değildir bilgiler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan kapsamlı blog sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Close
Close
Close