GenelHayvanlar

Hayvanlar Alemi Hakkında İlginç Bilgiler

Hayvanlar, kendilerine özgü yaşam biçimleri ile insanların araştırma konularından biri haline gelmiştir. Ve gerek belgeseller, gerek göz önünde yapılmayan araştırmalar ile bugüne kadar hayvanlar alemine ve dolayısıyla her çeşit hayvan hakkında sayısız bilgi elde edilmiştir. Hatta bazen bu bilgiler son derece şaşırtıcı boyutlara ulaşabilmekte.

Su altı dünyasında yaşayan hayvanlardan tutun, vahşi ve yırtıcı hayvanlara kadar, bugüne kadar yapılan araştırmalar sonucunda hayvanlar alemi hakkında ilginç bilgiler mevcut. Her hayvanın kendisine özgü yetenekleri, vücut anatomisi ve içgüdüleri var. Tüm bunlar sayesinde, bulundukları ekolojik sistem içerisinde hayata tutunabiliyorlar. Avlanma şekilleri, avlanırken kullandıkları stratejiler, hatta avlarını yeme biçimleri de yine her hayvanın cinsine göre farklılık gösteren durumlar.

Dünya üzerinde halen daha keşfedilmemiş hayvan türleri olsa da, bilinen hayvan türünün sayısı yaklaşık olarak 8 milyon 700 binin üzerinde. Bu kadar fazla çeşitliliğin olduğu bir alemde, bir o kadar da davranış türü farklılıklarının olması son derece normal.

Bugüne kadar yapılan onca araştırma olmasına rağmen, halen hayvanlar alemi hakkında ilginç bilgiler bulunmaya devam ediyor. Ve yaşam devam ettiği sürece de bulunmaya devam edecek. Az sonra sizlerle hayvanlar alemi hakkında ilginç bilgileri sıralamaya başlayacağız.

Hayvanların Çok Fazla Bilinmeyen Özellikleri

 • Hayvanlar alemi hakkında ilginç bilgilerin açılışını çıtalar ile yapıyoruz. Çıtalar normal 0 km hızdan, 96 kim hıza çıkma işlemini sadece 3 dakika içerisinde gerçekleştirir.
 • Kutup ayılarının tüyleri altındaki deri siyah renktedir. Bunun sebebi, kutup ayılarının derisinin güneş ışınlarını daha iyi çekerek, daha fazla ısıdan faydalanabilmesini sağlamaktır.
 • Su aygırlarının derisinden kırmızı renkte yağlı bir madde salgılanır. Bu madde sayesinde su aygırları güneşin zararlı ışınlarından korunurlar. Yani bu madde bir nevi, doğal güneş kremi etkisi yapmakta.
 • Elektrikli yılan balıkları, 600 volta kadar ulaşan bir elektrik verebilirler. Ve bu elektrik, bir atı öldürmeye yetebilecek şiddettedir.
 • İstiridyeler, hayatta kaldıkları süre içerisinde, cinsiyetlerini birçok kez değiştirebilirler.
 • Mavi balinalar tonlarca ağırlığa sahip, deniz altındaki yaşamın belki de en büyük canlılarıdır. Ve bu canlıların dillerinin ağırlıkları bile, yetişkin bir filin ağırlığı ile eş değerdir.
 • Bilinen ve bulunan en büyük mürekkep balığının uzunluğu yaklaşık 18 metredir. Yani bu dev mürekkep balığının gözleri bir plates topunun büyüklüğü kadardır.
 • Deve kuşları koşmaya başladıklarında attıkları her bir adım 5 metre uzaklığa kadar çıkar ve 69 kilometre kadar bir hıza yükselebilirler.
 • Tarantulalar yakaladıkları avlarını, önce sindirim enzimlerini salgılayarak sıvı bir hale getirir, daha sonra da avlarını içerler.
 • Kunduzların dişlerinin nasıl olduğunu bilirsiniz. Onların dişlerinin uzaması yaşadıkları süre içerisinde hiç durmaz. Diş uzunluğu kontrollerini, ağaç gövdelerinde törpüleme yolu ile yaparlar.
 • Yaklaşık 5 cm kadar bir büyüklüğe sahip olan zehirli ok kurbağasının salgıladığı zehir, 10 yetişkin insanı öldürebilecek derecededir.
 • Uçak yılanlar adı verilen bir yılan türü, havada iken 100 metre kadar bir mesafe kat edebilir.
 • Karıncayiyenlerin gün içerisinde yedikleri karınca sayısı 35 bini bulur.
 • Yeni doğan bebek zürafalar, doğduktan yarım saat – kırk dakika sonra ayakları üzerinde durmaya başlayabilirler.
 • Keçi ve koyunların göz bebekleri dikdörtgen şeklindedir. Bu özellik onlara, 360 derecelik bir açı ile çevrelerini görme yetisi kazandırıyor.
 • Bukalemunlar renk değiştirme işlemini, çevrelerine uyum sağlamak amacı ile yapmazlar. Hatta sanılanın aksine, onların renk değiştirmesindeki sebep, duygularını ya da bazı tepkilerini belirtmek istemeleridir.
 • Tek hörgüçe sahip develer, 15 dakika içerisinde 115 litre suyu içebilirler.
Etiketler

NedirBe?

NedirBe.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup nedir, ne değildir bilgiler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan kapsamlı blog sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close