Sağlık

İshal Neden Olur? İshal tedavisi ( İshale Ne İyi Gelir? )

5 yaşın altında ki küçük çocuklar hospitalizasyona olmasına sebep olabilen ishalin yaklaşık %40’ını Coronavirusler neden olmaktadır.

 İshal birçok nedenden oluşabilir. C vitamini veya magnezyum minerallerinin fazla miktarda alınmasından da oluşabilir. İnsan sağlığı açısından en önemli nedenlerden biride infeksiyöz hastalıklardır. İshalin bazı özellikleri başka durumlarda da taşıyabildiği için ishalin tıbbî tanımı günde 200 gr’dan fazla dışkı üretimini içerir.

İshal, kalın bağırsağın yeterince sıvı emmemesi sonucu meydana gelir. Kalın bağırsak suyu emerek kalan malzemeyi yarı katı bir hale getirir. Kalın bağırsak zarar görmüş ya da yangılıysa su emilmesi engellenir ve sulu dışkı meydana gelir.

 İshalin en sıklıkla görülen nedeni viral enfeksiyon veya bakteriyel toksinlerdir. Sağlıklı olan bir kişi viral bir enfeksiyon nedeniyle ishal olduysa birkaç günde, en çok bir haftada iyileşir. Buna karşın hastalıklı veya kötü besin alan kişilerde ishal ciddî su kaybına yol açar ve tedavi olunmadığı zaman hayati tehlike oluşturabilir.

 İshalin Nedenleri Arasında Birden Fazla Ciddi Hastalık Mevcuttur

Bunlar dizanteri, kolera, botulizm veya Crohn vb. hastalığı gibi kronik bir duruma işaret edebilir. Apandisit hastalarında genel olarak ishal olmazlarsa apandis patlaması genelde sık görülen bir belirtisidir.

İshal tedavisi ( İshale Ne İyi Gelir? )

 Gerekli şekilde dengelenmiş elektrolitlerle ise vücudun su oranı korunmaya çalışılmalıdır. İshalin her türü için, hatta dizanteri için bile bu en uygun tedavidir. Elektrolitle dengelemeden bol miktarda su tüketmek elektrolit dengesizliğine yol açabilir ki, bu ender durumlarda ölümcül olabilir. (su zehirlenmesi).

1. Düzenli olarak, sık ve ufak öğünler şeklinde yemek tüketilmeli. Çok hızlı besin tüketilmemeli.

2. Bazen, özellikle çocuklarda, su kaybı hayatı tehlike yaratabilir ve damardan serumla sıvı verilmesi gerekebilir.

3. Oral rehidrasyon terapisi: Ağızdan bir parça tuz veya şeker çözeltisi almak şeklinde olur.

 4. Antibiyotikler: Eğer ishalin nedeninin bir bakteri veya parazit olduğundan şüpheleniliyorsa ve kişi tıbben hastaysa antibiyotik kullanımı gerekebilir. Antibiyotikler düzenli olarak kullanılmazlar çünkü ishalin nedeni nadiren bakteriyel olabilir ve kullanımları bağırsak florasını bozar ve ishalin daha da kötüleşmesine neden olabilirler. Clostridium difficile nedenli ishal ve psödomembranöz kolit sıkça antibiyotik kullanımı yüzünden meydana gelir.

 5. Çinko desteği ile ishalin süresini % 25 azaltırken miktarı da %30 azaltır.

Etiketler

NedirBe?

NedirBe.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup nedir, ne değildir bilgiler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan kapsamlı blog sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close