Genel

Kaliteli Uyumanın Yöntemleri Nelerdir

Uyku, sadece bir gereksinim değil aynı zamanda zorunluluktur. Yaratılış gereği her insan uyumaya ihtiyaç duyar. Özellikle yoğun iş temposundan, hayat koşuşturmasından dolayı uykuya duyulan ihtiyaç artmakta. Bu yüzdendir ki uyku sadece bir gereksinim değil vücudumuzun temel olgularından bir parçadır. Uykusu düzenli olmayan insanlara bakıldığında daha sinirli, agresif oldukları gözlemlenmiş. Yapılan araştırmalara göre çocukluk evrelerinde uyku düzeni olmayan insanların beyin ve ruhsal gelişimlerinin yavaş olduğu görülmekte. Yine araştırmalara göre davranış bozukluklarının temel sebeplerinden bir olarak uyku eksikliği, kaliteli uyuyamama, uyku ihtiyacının giderilmemesi vb bazı önemli noktaların etken olduğu kanıtlanmakta.

Uzmanların yaptığı açıklamaya göre her insan özellikle 12-45 yaş arasında günde 8 saat uyuması gerektiğini savunuyorlar. Bilim adamlarının da yaptıkları çalışmalara bakıldığında yine onlarında yaşa oranla uyku saatine dikkat çekmekteler. 8 saat sınırı çocuklarda 10-12 saate kadar dahi çıkmakta. Çünkü kaliteli uyumak beyin gelişimini oldukça yüksek oranda destek sağlamakta, kişinin hormonal dengesine olumlu katkı salgılamakta ve bilindiği gibi mutluluk hormonunun büyük bir kısmı da yine uykuda salgılanmaktadır. Gün boyunca sizi enerjik zinde tutan birçok hormonunu uykuda salgılandığını açıklamaktalar.

Uykuda salgılanan bu hormonlar sizin günlük ihtiyacınız olan enerjiyi vücuda depolamakta. Ve gün boyunca bu enerji ile daha zinde, daha sağlıklı ve daha dinç gözükmekte siniz. Peki, uyku bu kadar hayatımızda önemli bir yere sahipken kaliteli mi uyuyoruz? Kaliteli uyumanın yöntemleri nelerdir bunlara bakalım.

Kaliteli uyumanın yöntemlerinin ilk sırasında vücut yapınıza uygun rahat edebileceğiniz bir yatak seçimi yapmalısınız. Ortalama 8 saat üzerinde uyuduğunuz yatağın takdir edersiniz ki hava alabilen, vücut şeklinize göre şekil alabilen bir yatak olmalı. Yastığınız keza ne sert ne yumuşak boyun boşluğunu doldurup, iskelet sisteminizi bozmayacak şekilde rahat edebileceğiniz bir yastık olmalı. Yastığın yapıldığı ürünün doğal, temiz ve hava alabilen ürün olduğuna dikkat etmelisiniz. Yastık kılıfınızın temiz ve teri emen özellikte olması, naylon polyester gibi terletip sizi rahatsız edecek yapıya sahip olmaması gerekir.

Yattığınız odada kaliteli uyumak için düzenli hava alması, toz, bakteri gibi alerji oluşturabilecek mikroorganizmaların olmaması gerekir. Uyuduğunuz ortamda ses olmaması, özellikle yine sağlıklı ve kaliteli bir uyku için zifiri karanlıkta uyumanız, hiçbir ışığın olmaması sağlıklı uyumanıza yardımcı olacaktır. yorgan battaniye ve çarşafınız ter emici özellikte olması, ağırlık olarak vücut ağırlığınıza doğru orantılı olması da kaliteli uyumanızı sağlayacaktır. Kaliteli uyku sağlıklı bireyler doğurur.

Etiketler

NedirBe?

NedirBe.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup nedir, ne değildir bilgiler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan kapsamlı blog sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Close
Close
Close