Genel

Ne Kadar Araç Kredisi Alabilirim?

Araç Kredisi Nasıl Alınır?

Araç kredileri bankalar tarafından başvuruda bulunan bankanın ilgili şartları sağlandığında hak kazanılan kredi türüdür. Bankalar tarafından araç kredisi genel olarak taşıt kredisi olarak bilinmektedir. Nakit eksikliğinde tercih edilen yol olarak bilinen taşıt kredisi imkanı bankalar tarafından sunulur. Ancak başvurulan her taşıt kredisinden olumlu bir dönüş beklemek pek de mümkün olmamaktadır. Bu aşamada krediye hak kazanabilmek için başvuru yapan kişinin de bazı belirli şartları yerine getirebilmiş olması gerekmektedir. Bu durumda hangi şartların yerine getirilmesi gerekir? Bankaların taşıt kredisi için istedikleri gerekli olan evraklar nelerdir?

Ancak başvurulan her taşıt kredisinden olumlu bir dönüş beklemek pek de mümkün olmamaktadır. Bu aşamada krediye hak kazanabilmek için başvuru yapan kişinin de bazı belirli şartları yerine getirebilmiş olması gerekmektedir. Bu durumda hangi şartların yerine getirilmesi gerekir? Bankaların taşıt kredisi için istedikleri gerekli olan evraklar nelerdir?

Öncelikle taşıt kredisi için ana başvurudan önce kesinlikle ön başvuru yapılması gerekmektedir. Yani ilgili bankanın ilgili departmanına kişisel bilgilerinizi belirterek bir form doldurmanız gerekmektedir. Bu departmanın olumlu/olumsuz geri dönüşü iletişim bilgileriniz ile sağlanacaktır. Olumlu bir yanıt alınacak olursa ilgili banka sizi şubeye davet eder ve gereken bilgi ve belgeler sizden talep edilir.

Değerlendirmeler olumlu yönde olursa banka size araç kredisi için hakkınız olduğunu size beyan edecektir. Başvuru onayının ardından bankanın sizden talep ettiği belgeler ise nüfus cüzdanı, gelirinizi gösteren belge/evrak ve taşıt kredisi için alınacak araca ilişkin bilgi ve belgeler istenir. Ayrıca en önemlisi araba için gerekli olması beklenen peşinatı ödeyecek birikiminizin olduğunu belgelemek gerekmektedir.

Araç Kredisi Ödeme Planı

Krediye hak kazanıldığı taktirde ödemeniz gerçekleşecektir. Ancak bu aşamadan sonra tüketiciyi asıl ilgilendiren konu ise geri ödemenin planlanması olacaktır. Yani alınan kredinin vade ödemeleri ve faiz oranları olacaktır. Bu bilgilerin ise tüketici yararına krediden önce talep edilmesi faydalı olacaktır. Bu bilgiler ışığında tüketici krediyi ödemesini gerçekleştirebileceği şekilde taksitlendirme imkanı bulacaktır.

Her bankanın kendine özgü vade ve aynı oranda artan faiz oranları bulunmaktadır. Belirlenen vade ile faiz oranlarının ardından banka ile anlaşılarak ödeme planı oluşturulabilir. Bu ödemelerin aksaması durumunda ise faiz oranları düzenlenebilmektedir. Krediyi alındıktan sonra ödeme planına göre vadenin belirlenen kadarı ödendikten sonra vade tekrar uzatılabilir. Bu durumların ise krediden önce veya krediden hemen sonra banka ile değerlendirilmesi gerekmektedir.

Araç Kredisi Ne Kadar Alınabilir?

Genelde bankalar aracınızın kredisinin tamamını ödemezler. Alınacak olan aracın belgeleri banka ile görüşüldüğünde aracın tutarının kısmi tutarının tarafınızca birikiminizden ödenmesi beklenir. Yani aracın bedelinin %60 ile %90 oranında tutarı banka tarafından kredi olarak verilirken geri kalan yüzdelik kısmının krediyi alan kişi tarafından ödenmesi gerekir. Ayrıca bankalar verilecek olan kredi için teminatı da aracın rehin alınması yönünde kullanırlar. Bu rehin işlemi ise kredi borcunun ödenmesi ardından banka tarafından otomatik iptal edilir.

Etiketler

NedirBe?

NedirBe.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup nedir, ne değildir bilgiler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan kapsamlı blog sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close