Sağlık

Nükleer Reaktörlerin Kısa Tarihi

Nükleer Reaktörlerin Kısa Tarihi

  • NuScale’in modüler nükleer reaktörü, onlarca yıllık küçük nükleer reaktör tasarımına borçludur.
  • Rusya’nın kalın buzunu kırmaktan, Çin’deki küçük adaları doldurmaya kadar bir yenilik mirası geliştirdiler.
  • En küçük operasyonel reaktör yakında Rusya’nın yeni yüzen nükleer santrali ile kapatılacak.

NuScale’in düzinelerce bir geleneksel nükleer santral soğutma kulesinin alanına sığabilecek modüler nükleer reaktörünün geçen haftaki haberleri, küçük boyutu ve sayıdaki güvenliği nedeniyle yankılanıyordu. NuScale pastayı bu alandaki en küçük ayak izi ve tonaj açısından alırken, geç geliştirme ve düzenleme aşamalarında benzer modüler reaktörler var.

Örneğin, Kore Atom Enerjisi Araştırma Enstitüsü‘nün rekabetçi SMART reaktörü, NuScale’in reaktör başına 60 MWe değerine 100 MWe ve NuScale’in 13.400 fit küpüne kıyasla tüm konteyner için 18.400 feet küp olacak. Bugün küçük nükleer inovasyonda başka neler oluyor, buraya nasıl geldik ve nereye gidiyoruz.

300 Tonluk İki Reaktör Masalı

Rus nükleer şirketi OAO I tarafından geliştirilen iki reaktör ile başlayalım. I. Devlet destekli nükleer organizasyon Rosatom’un bir parçası olan Afrikantov OKB Makine Mühendisliği (OKBM), her ikisi de açık denizlerde kullanım için. VBER-300 reaktörün 1.300 tonluk “çalışan” bir reaktör boyutu vardır ve karada parçalar halinde taşınabilir. Petrol kuyularına ve kuzey sakinlerine ironik bir şekilde güç vereceği tüm ömrü boyunca açık denizde konumlandırılacak, gelecekteki uzak Kuzey Rus Arktik nükleer santralinin bir parçası olacak şekilde tasarlanmıştır. Reaktör 325 MWe güç üretir. Bu santrallerin ilki Akademik Lomonosov, Eylül 2019’da kalıcı deniz evine çekildi.

RITM-200 adı verilen diğer OKBM reaktörü, bir Rus buz kırıcı gemisinde kullanım içindir. Tamamen hareketli, sadece elektrik üretmek yerine itmek için tasarlandı ve yaklaşık 1.300 ton ağırlığında. 55 MWe güç yaratacak ve yeni bir nükleer buz kırıcı sınıfı geliştirecek. Rusya, bu gemileri tasarlayan ve üreten tek ülke, en azından kısmen Rusya’nın donmuş Krájnij Séver veya Extreme North, en iyi gemi tarafından taşınan doğal kaynaklarla dolu olduğu için. RITM-200 ve VBER-300 aynı kütledir, ancak bu tür farklı amaçlar için – ve nükleer reaktör tasarımında tarihi bir ikiliği temsil ederler.

Nükleer Zaman Makinesi

Bugün faaliyette olan en küçük nükleer reaktör, bir başlangıç veya en yeni nükleer ajanstan değil: 1974’ten bu yana dört farklı 12 MWe modüler reaktörün çalıştığı Chukotka, Rusya’daki küçük, dondurulmuş Bilibino Nükleer Santrali. dünyanın en uzak nükleer santrali, altın madenlerine enerji sağlamak için inşa edilmiş.

Etiketler

NedirBe?

NedirBe.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup nedir, ne değildir bilgiler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan kapsamlı blog sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close