Genel

Saç Nasıl Boyanır? (Detaylı Anlatım)

Hazırlık

1. Boyamadan 24 ila 48 saat önce saçınızı yıkayın. Bunu yapmak, saçınızdaki doğal yağların gelişmesini sağlar ve bu da boyanın saçınıza daha kolay bağlanmasını sağlar. Boya saçınızla daha doğal karışacaktır ve bu daha uzun süre dayanma eğilimindedir. Mümkünse saçınızı boyamadan bir gün önce yıkarken saç kreminden kaçının. Saç kremi, boyanın daha kolay yerleşmesi için gereken doğal yağlarınızı yok eder. Saçınız aşırı derecede kuruysa, saçınızı boyamayı planlamadan önce her gece en az beş dakika sıcak duşta bir hafta bekletin. Ardından, boyama işleminden önceki gece saçınızı düzeltmeyin. Bu, boyadıktan sonra saçlarınızın kurumasını önler.

2. Gerçekten hoşunuza giden bir renk seçin. Aralarından seçim yapabileceğiniz yüzlerce renk tonu karşısında bunalmak kolaydır. Bu, saçınızı ilk kez boyayorsanız, en az iki renk tonundan daha koyu veya daha açık olmayan bir saç boyasına yapışmak en iyisidir. Boyamaya yeni başlıyorsanız, önce geçici veya yarı kalıcı bir boyayla saçınızı boyamayı da deneyebilirsiniz. Nemli saça yarı kalıcı boya uygulamanız gerektiğini unutmayın. Tebeşir ve köpük gibi geçici boyalar genellikle 1 – 2 şampuandan sonra yıkanır. Yarı kalıcı boyalar 20 ila 26 şampuandan sonra durulanır. Kalıcı boyalar kalıcıdır. Renk 6-8 hafta sonra solabilir, ancak büyümesi gerekecektir.

3. Evinizi ve kendinizi boya lekelerinden koruyun. Etrafınıza boyayabilecek herhangi bir yüzeyi örtün ve zemine gazete koyun. Etrafa dökülecek kağıt havluları yanınızda bulundurun. Sevmediğiniz, tercihen atmaya hazır olduğunuz, eski bir gömlek giyin.

4. Omuzlarınızın çevresine bir havlu veya renkli pelerin koyun. Havlu veya pelerin, boyama işlemi sırasında saçınızdan damlayabilecek herhangi bir boyayı yakalayacaktır. Bir güzellik malzemeleri mağazasında renkli bir burun satın alabilirsiniz. Havluyu boynunuzun ön tarafına bir emniyet pimi veya mandal ile tutturun.

5. Saçınızı iyice tarayın. Saçınızda herhangi bir dolaşma olmadığından emin olun. Bu adım boyanın uygulanmasını kolaylaştıracaktır.

6. Saçınıza boya uygulamadan önce saç çizginizi, kulaklarınızı ve boynunuzu kaplayın. Vazelin, dudak balsamı veya sete dahil olan kremi kullanabilirsiniz (eğer varsa). Bu adım isteğe bağlıdır, ancak bu kaplamayı uygulamak cildinize bulaşan herhangi bir boyayı durulamayı kolaylaştıracaktır.

7. Eldivenlerinizi giyin. Eldivenler genellikle bir boya kiti ile birlikte gelir, ancak kullanmazlarsa, normal kauçuk, vinil veya lateks eldivenleri kullanabilirsiniz. Saçınızı boyarken eldiven takmanın zorunlu olduğunu unutmayın. Eğer yapmazsan, ellerini de boyamaya başlayacaksınız.

8. Boyayı karıştırmak için verilen şişe veya kaseyi kullanın. Kutuda verilen talimatları izleyin. Kutu kitlerinin çoğu, boyayı karıştırmak için kullandığınız şişeleri içerir. Boya bileşenlerini sağlanan şişeye birleştirmek için talimatları izleyin. Ardından, bileşenler iyice birleşene kadar çözeltiyi sallayın. Eğer boya bu maddeleri içermiyorsa, boyayı karıştırmak için bir kase satın almanız gerekecektir. Saç boyalarınız boya fırçasıyla gelmezse, yerel güzellik merkezinizden bir tane satın alabilir veya boyayı uygulamak için eldivenli parmaklarınızı kullanabilirsiniz.

9. Bir karıştırıcı ile boyayı karıştırın. Bu sadece bazı boyalar için geçerlidir. Karıştırıcı genellikle kit içerisinde bulunur. Değilse, yerel eczanenizden satın alabilirsiniz.

Saçı Boyamak

1. Saçınızı dört farklı bölüme ayırmak için bir tarak kullanın. Saçınızı bu bölümlere ayırmak, bir saç telini kaçırmamanızı sağlar.

2. Boyayı bölümlere saçınıza uygulayın. Çalışırken saçın her bölümünü daha küçük 1/4 “-1/2” alt bölümlere ayırın (bu boya işinizi daha da düzgünleştirir.) Boyayı saçınıza dağıtmak için aplikatör şişesini veya fırçasını kullanın.

3. Boyanın saçınızda ne kadar süre kalması gerektiği için bir zamanlayıcı ayarlayın. Kutudaki talimatları izleyin. Boyayı minimum süreden önce durulamayın veya boyayı maksimum süre boyunca bırakmayın. Talimatları tam olarak takip ettiğinizden emin olun. Çok fazla gri saçınız varsa, boyayı maksimum süre bırakmak en iyisidir. Ayrıca ısıtılmış bir kurutucunun altına da oturmak yardımcı olabilir. Asla gece boyunca saç boyası bırakmayın. Gecede bırakılması saçınızı kurutur ve cildinizde tahrişe neden olabilir.

Saçınızı Durulamak

1. Boynunuzdaki ve alnınızdaki fazla boyayı bir kağıt havlu veya ıslak bezle silin. Saçınızdaki boyayı rahatsız etmeyin. İsterseniz, boyanın her yere gitmesini önlemek için saçınıza bir duş başlığı takabilirsiniz. Bir duş başlığı taktıktan sonra, başınızın sıcaklığını koruyabilmesi için başınızı bir havluya sarın. Bu boyama işlemini hızlandıracak.

2. Saçı durulamak için işlem süresinin dolmasını bekleyin. Zamanınız dolduktan sonra, duşa girebilir veya saçınızı durulamak için bir lavabo kullanabilirsiniz. Saçınızdaki boyayı durulamak için ılık su kullanın. Saçlar suyla akana kadar durulayın. Duşta rengin aktığını görürseniz panik yapmayın – bu tamamen doğaldır ve boyama işlemini mahvettiğiniz anlamına gelmez. Boya geçici ise, boya tamamen bitene kadar her yıkadığınızda çalışmaya devam edeceğini unutmayın.

3. Şampuan ile saçınızı şekillendirin. Saçınızı şampuanlamadan önce en az bir saat bekleyin. Yıkamayı beklemek boyanın saçınıza daha iyi nüfuz etmesini sağlar. Saçınızı şampuanladıktan sonra, boya seti ile birlikte gelen saç kremini kullanın. Saçınızın tümüne iyice ovalayın. Hemen hemen her kit kremi ile birlikte gelir, ancak sizinki olmasaydı evde sahip olduğunuzu kullanabilirsiniz.

4. Saçınızı ve stilinizi her zamanki gibi kurutun. Ya saçlarınızı havaya uçurabilir ya da kurumaya bırakabilirsiniz. Saçlarınız kuruduktan sonra, normalde yaptığınız gibi şekil verin ve yeni saç renginizi gösterin! Sonuçlarınızdan memnun değilseniz, renk düzeltme için bir saç stilisti görmek isteyebilirsiniz. Saçınızı tekrar boyamak için en az iki hafta beklemek de iyi bir fikirdir.

Etiketler

NedirBe?

NedirBe.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup nedir, ne değildir bilgiler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan kapsamlı blog sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close