GenelGüzellikSağlık

Sezeryan Ameliyatı: Estetik Cilt Dikişi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Doğum iki şekilde gerçekleşmektedir: Sezaryen ve normal doğum. Normal doğum, annenin doğum kesesi patlayıp içindeki su geldikten sonra başlar. Normal doğum sırasında atılabilecek tek dikişlik durum, rahim ağzının dar kalması ve yeterli genişliğe ulaşamaması sebebi ile rahim ağzına 1-2 dikişlik bir kesik atılmasıdır. Bu durumun birkaç zorluğu da mevcuttur. İçeriden dikilme ihtimali mümkün değildir ancak iz kalma olasılığı çok düşüktür.

Bunun yanında sürekli nemli bir bölgede olduğu için iyileşmesi uzun sürebilir. Enfeksiyon kapmaya yatkındır. Temizliğinin iyi yapılması gerekir aksi taktirde iltihap kapabilir, bakteriler üreyebilir. Ancak bu herkeste olmak zorunda değildir. Rahim ağzı gerektiği kadar büyüdüğü taktirde kesiğe gerek kalmadan kesiksiz ve dikişsiz bir şekilde doğum gerçekleşebilir. Eğer doktorunuza gerekmediği taktirde kesik atılmasını istemediğinizi belirtirseniz doktorunuz daha hassas davranacaktır.

Dikişsiz bir normal doğumun iyileşme süresi de yoktur. Hasta direkt lohusalık dönemi ile karşılaşır. Normal doğum dikişsiz bir şekilde atlatılabiliyor olsa bile sezaryen ameliyatında karın bir uçtan diğer uca kesilir. Bu kesik, bir o kadar büyük bir dikişi gerektirir. Sezaryen ameliyatta bu yüzden dikişlerin iz bırakmayacak olması çok önemlidir. Genel olarak estetik cilt dikişi kullanılır.

 Sezaryen Ameliyatı nedir?

Sezaryen ameliyatı, annenin veya bebeğin sağlık durumunu etkileyeceği zamanlarda normal doğum yapılamayacak olması, bebeğin fazla büyük olduğu için normal doğum yapılamayacak olması, bebeğin anne karnında iken tuvaletini yaptığı için acil sezaryene alınması gerektiği, bebeğin anne karnında öldüğü, erken doğum veya geç doğumların gerçekleşeceği, daha önce sezaryen ile başka bir doğum yapıldığı, desteklenmese de annenin kendi isteği ile karşılaşıldığı durumlarda gerçekleştirilir.

Sezaryen ameliyatı, anne karnının yarılarak içerisindeki keseyi çıkartıp keseyi kesip bebeği çıkardıkları bir ameliyattır. Bir annenin en büyük heyecanı olmakla birlikte karındaki büyük kesiğin dikiş izleri psikolojik olarak da bir bayanın en büyük psikolojik problemi olabilir. Bu sebeple estetik cilt dikişi kullanılır. Rahim çeperinde ve diğer iç bölgelerdeki kesikler ve yaralardan ise, derideki kesik çok daha önemlidir. Dış ortama doğal olarak da enfeksiyona ve bakterilere açık olan bu kesik, çok daha dikkatli kapatılmalıdır. Dikişler, herhangi bir mikrobik ortama karşın içten ve gizli atılmalıdır.

 Estetik Cilt Dikişi Nedir? Nasıl Yapılır?

                                         Ameliyat sonrası dikiş izi

Estetik cilt dikişi, estetik cerrahlar tarafından yapılır. Kadın doğum uzmanı bebeğin doğumunu gerçekleştirdikten sonra, dikim işlemi estetik cerraha bırakılır. Estetik dikiş, şeffaf organik iplikler ile yapılır. Bunların ana maddesi olan kitin bazı bitkilerde ve genelde böceklerin kabuğunu oluşturan protein esaslı bir maddedir. İnsan vücudu da yapı taşları protein esaslı maddelerden oluştuğu için bu iplikler insan vücudu ile DNA olarak uyum sağlarlar. Bu da iyileşme sürecini destekler.

Karındaki kesik deri, birbirine yaklaştırılarak organik iplikler ile dikilmeye başlanır. Dikiş, gizli ve içeriden olmalıdır. Böylece dikiş dışarıdan gözükmez, enfeksiyona karşı daha korunaklıdır ve daha az iz kalır. Organik iplik ile dikildiği için ve vücut ile uyum sağladığı için organik ip vücut ile bütünleşerek yok olur. Dikiş alımına ihtiyaç kalmaz. Normal dikişlerde dikişler 2 gün içerisinde tutar, yara ise 1 hafta içerisinde kapanır. Dikişler ise 1 haftanın sonunda alınır. Ancak estetik dikişte, organik iplikten ve iç dikişten kaynaklı genelde 24 saat içerisinde dikişler tutar. Dikiş ipleri alınmayacağı için tekrar bir işleme gerek yoktur. Unutulmamalıdır ki organik iplik ile estetik dikiş de yapılıyor olsa iz kalma riski bulunmaktadır. Ancak normal dikişten çok daha az miktarda iz kalır.

Etiketler

NedirBe?

NedirBe.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup nedir, ne değildir bilgiler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan kapsamlı blog sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Close
Close
Close