Genel

Tesla Bobini Nedir? Evde Tesla Bobini Nasıl Yapılır?

Tesla bobini, adını mucidinden alan Nicola Tesla tarafından 1891 yılında icat edildi. Düşük akım, yüksek gerilim ve frekansta alternatif akım üretmek için kullanılmaktadır.

Tesla, yapmış olduğu bu bobini aydınlatma, fosforesans, X-ışını üretmi, yüksek frekanslı alternatif akımı üretimi, elektroterapi ve elektrik akımını kablosuz iletimi çalışmalarında kullandı. Ama Nicola Tesla’nın en büyük amacı elektrik akımını kablosuz olarak uzun mesafelere hatta tüm dünyaya yaymaktı. Nicola Tesla’nın yaptığı çalışmalar günümüzde neon ve floresan lambaların, röntgen ışınlarının, MR cihazları gibi günümüz teknolojilerinin temelini oluşturmaktadır.

Tesla Bobini Nasıl Çalışır?

Hemen aşağıdaki resimde klasik bir Tesla bobinin devre şeması gösterilmektedir. Yüksek gerilim trafosu, kondansatörü şarj etmeye başlar. Kondansatördeki potansiyel enerji, atlama aralığındaki (Spark-Gap) potansiyel enerjiye eşit olduğunda devredeki kısmı kısa devre olmuş olur. Yani bu işlemde anahtarlama görevi görür. Bu sayede kondansatör ile birincil bobin paralel duruma geçer. Amper yasasına göre bir iletken telden veya kablodan geçen elektrik akımı, etrafında manyetik alan oluşturur. Yani bu sayede birincil ve ikincil bobinde manyetik alan endüksiyonu gerçekleşmiş olur.

Tesla bobini devre şeması

Peki Tesla Bobini Nasıl Yapılır?

Aşağıdaki listede evde yapabileceğiniz basit bir Tesla bobininin malzeme listesi bulunuyor. “Diğer Araç-Gereçler” kısımda plastik bir boru, kablo ve devreyi kurmak için kullanabileceğiniz bir mukavva vb. malzemeler bulunmaktadır.

Adım adım aşağıdaki işlemleri gerçekleştirin.

Tesla Bobini Yapımı İçin Gerekli Malzemeler:

  • 9V Pil
  • 9V Pil Başlığı
  • 2n2222A Transistör
  • 22K Direnç
  • Anahtar
  • 0.4-0.5 mm bakır tel
  • 0.8-1 mm bakır tel
  • Diğer Araç-Gereçler
Devre şeması

Proje hakkında yorumlarınızı aşağıdaki ‘Yorumlar’ kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Herhangi bir problemle karşılaşırsanız size elimizden geldiğince yardımcı olmak isteriz.

Etiketler

NedirBe?

NedirBe.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup nedir, ne değildir bilgiler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan kapsamlı blog sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close