Sağlık

Thomas Edison Kimdir?

Thomas Edison, ilk pratik akkor ampul ve fonograf gibi icatlarla tanınır. Buluşları için 1.000’den fazla patent aldı.

Thomas Edison kimdi?

Thomas Edison, Amerika’nın önde gelen işadamlarından ve yenilikçilerinden biri olarak kabul edilen Amerikalı bir mucitti. Edison, mütevazi başlangıçlardan, ticari olarak uygulanabilir ilk akkor ampul de dahil olmak üzere büyük teknolojinin mucidi olarak çalışmaya başladı. Sanayi Devrimi sırasında Amerika’nın ekonomisini inşa etmeye yardım ettiği için bugün kredi aldı.

Hayatın erken dönemi ve eğitim

Edison 11 Şubat 1847’de Ohio, Milano’da doğdu. Samuel ve Nancy Edison’un yedi çocuğundan en küçüğüydü.

Babası Kanada’dan sürgün edilmiş bir politik aktivistken annesi başarılı bir okul öğretmeni ve Edison’un erken yaşamında büyük bir etkiye sahipti.

Kızıl ateş ve kulak enfeksiyonları ile erken bir maç, Edison’u çocukken her iki kulakta işitme güçlüğü ve yetişkin olarak neredeyse sağır bıraktı.

Edison daha sonra, hikayedeki değişiklikler ile, kulaklarının yaralandığı bir tren olayı nedeniyle işitme duyusunu kaybettiğini anlatacaktı. Ancak diğerleri, işitme kaybının tek nedeni olarak bunu azaltma eğilimindeydi.

1854’te Edison’un ailesi Michigan’daki Port Huron’a taşındı ve burada 12 hafta boyunca devlet okuluna gitti. Dikkatin dağılmasına eğilimli hiperaktif bir çocuk, öğretmeni tarafından “zor” olarak kabul edildi.

Annesi onu hızla okuldan çıkardı ve evde öğretti. 11 yaşında, çok çeşitli konularda kitap okuyarak bilgiye karşı cüretkar bir iştah gösterdi. Bu geniş açık müfredatta Edison, yaşamı boyunca kendisine hizmet edecek bağımsız olarak kendi kendine eğitim ve öğrenme için bir süreç geliştirdi.

Edison 12 yaşındayken ailesini Grand Trunk Railroad hattı boyunca yolculara gazete satmasına izin vermeye ikna etti. Her gün istasyon bürosuna telepte edilen haber bültenlerine erişimini açıklayan Edison, Grand Trunk Herald adlı kendi küçük gazetesini yayınlamaya başladı.

Güncel makaleler yolcularla bir hit oldu. Bu, bir ihtiyaç gördüğü ve fırsattan yararlandığı uzun bir girişimci girişim dizisi olacaktı.

Edison ayrıca bir tren bagaj vagonunda kurduğu küçük bir laboratuvarda kimyasal deneyler yapmak için demiryoluna erişimini kullandı. Deneylerinden biri sırasında kimyasal bir yangın başladı ve araba alev aldı.

Şef koştu ve Edison’u kafanın yanına vurdu, muhtemelen işitme kaybının bir kısmını arttırdı. Trenden atıldı ve gazetelerini rota boyunca çeşitli istasyonlarda satmaya zorlandı.

Telgrafçı Edison

Edison demiryolu için çalışırken, trajik bir olay genç adam için tesadüfi oldu. Edison üç yaşındaki bir çocuğu hatalı bir tren tarafından yönetilmekten kurtardıktan sonra, çocuğun minnettar babası ona bir telgraf kullanmayı öğreterek onu ödüllendirdi. 15 yaşına gelindiğinde, telgraf operatörü olarak çalışacak kadar öğrenmişti.

Önümüzdeki beş yıl boyunca Edison, İç Savaş’a gidenlere boyun eğen bir güzergah telgrafı olarak Midwest’i dolaştı. Boş zamanlarında geniş bir şekilde okudu, telgraf teknolojisi ile çalıştı ve denedi ve elektrik bilimine aşina oldu.

1866’da, 19 yaşındayken Edison, Associated Press için çalışan Louisville, Kentucky’ye taşındı. Gece vardiyası zamanının çoğunu okumaya ve deney yapmaya harcamasına izin verdi. Nesnel inceleme ve deneyler yoluyla kendi kendine bir şeyler kanıtlayan sınırsız bir düşünme ve sorgulama tarzı geliştirdi.

Başlangıçta Edison telgraf işinde başarılı oldu, çünkü erken Mors kodu bir kağıda yazılmıştır, bu nedenle Edison’un kısmi sağırlığı bir engel değildi. Bununla birlikte, teknoloji ilerledikçe, alıcılar giderek artan bir ses anahtarı ile donatıldı ve bu da telgrafların mesajların tıklama sesiyle “okunmasını” sağladı. Bu Edison’u dezavantajlı bıraktı ve daha az ve daha az istihdam imkânı sağladı.

1868’de Edison, sevgili annesinin akıl hastalığına düştüğünü ve babasının işsiz olduğunu bulmak için eve döndü. Aile neredeyse fakirdi. Edison geleceğini kontrol altına alması gerektiğini fark etti.

Bir arkadaşının önerisi üzerine, Western Union Şirketi için bir iş yapmak üzere Boston’a gitti. O zamanlar Boston, Amerika’nın bilim ve kültür merkezi idi ve Edison buna aşık oldu. Boş zamanlarında, yasama meclisinde oyları hızlı bir şekilde almak için bir elektronik oy kaydedici tasarladı ve patentini aldı.

Ancak, Massachusetts milletvekilleri ilgilenmiyordu. Açıkladıkları gibi, çoğu yasa koyucu oyların çabucak tartışılmasını istemiyordu. Milletvekillerinin fikirlerini değiştirmek için zaman istiyorlardı.

Etiketler

NedirBe?

NedirBe.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup nedir, ne değildir bilgiler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan kapsamlı blog sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close