GüzellikKadıncaSağlık

Topuk Çatlağı Tedavisi

Son zamanlarda kendini gösteren ve gün geçtikçe artan hastalıkların başında ayak ve ayak sağlığını nüksettiği hastalıklar olarak görmekteyiz. Sık ayakta kalınması veya sık hareketsiz kalınması uzun süren çalışma saatleri arasında sürekli ayakkabının içerisinde hareketsiz ve havasız kalması gibi etkenlerden dolayı ayak ve ayak sağlığımız bozulmakta ve çözüm bulmak oldukça zor olmaktadır. Ayak hastalıkları arasında topuk rahatsızlıkları topuk dikeni ve topuk çatlaklıkları oldukça sık görülmektedir. Topuk çatlaklığı tedavisi de oldukça zor olan veya zaman alan tedavi süreçleri ile olduğu için topuk çatlaklığı konusunda şikayetler artmaktadır.

Topuk çatlağı neden oluşur

  • Kuru ayaklardan
  • Sık ayakta kalınması
  • Uzun süre ayakkabı da kalan ayaklarda
  • Yanlış basış ve yanlış duruş
  • Ayakta yürürken veya otururken topuklara fazlaca ağırlık verilmesi

Bu ve birçok sebepten topuk çatlağının oluşması mümkündür. topuk çatlakları bazı kişilerde o kadar ilerlemiş ve önlemi alınmamış duruma gelmiş ki kanamalara dahi gittiği görülmekte. Bayanların açık ayakkabı, ten rengi çorap giymelerini ve kendine güvenlerini zorlaştıran aynı zamanda ise acı vermektedir. Ayakta durmakta, yürümekte ve basarken acı verip zorlamaktadır. Bu yüzden topuk çatlağı tedavisi oldukça önemlidir.

Tıbbi Tedavi

Ayak hastalıkları uzmanı ayaktaki ya da topuktaki kurumadan dolayı sertleşmiş dokuyu almayı tavsiye edecektir. Sert kısım alındıktan sonra çatlaklarda ağrı varsa doktor iyileşinceye kadar çatlakların birleşmesini sağlayan sargı kullanmayı tavsiye edebilir ve bölgeyi nemlendirir.

Nemlendiriciler

Topuk çatlakları için uygun nemlendiricileri eczanelerde bulmanız mümkündür. Herhangi bir nemlendirici uygun olsa da aşırı kuru ciltler için özel yapılmış nemlendiriciler daha faydalı olacaktır. aşırı kurumuş topuklarda cildiye uzmanlarından yardım alınabilir. Nemlendiricilerden azami faydayı almak için önce ayağınızı 15 dakika boyunca ılık suda bekletin. Daha sonra ayağınızı kurutarak nemlendiriciyi topuğunuzdaki çatlaklara sürerek daha fazla etki alabilirsiniz.

Sıcak Su ve Sünger taşı

Her şeye rağmen topuk çatlağı için en uygun ilaç yöntem sıcak sudur. Sıcak su sert deriyi yumuşatarak, taş ile ölü deriyi alabilirsiniz. Sünger taşı yoksa zımpara kağıdı kullanmak da aynı işlevi görmektedir.

Etiketler

NedirBe?

NedirBe.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup nedir, ne değildir bilgiler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan kapsamlı blog sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close